Tej zimy japońska flota zamierza upolować ponad 1000 wielorybów. Połowy te to nic innego, jak krwawa rzeź pod pretekstem celów naukowych. Aktywiści Greenpeace będą robić wszystko aby ochronić te piękne zwierzęta. Jednak możemy zrobić coś jeszcze! Polska może stać się członkiem Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej i w ten sposób decydować o bezpiecznej przyszłości wielorybów.
Kategorie: Wszystkie | Cyber-akcja | Morza i Oceany
RSS
wtorek, 10 kwietnia 2007
Esperanza w Japonii
Udało nam się wreszcie zacumować Esperanzę w Yokohamie. Pokonaliśmy dystans 7 tys. mil morskich oraz biurokrację, która ponad tydzień skutecznie uniemożliwiała nam zdobycie dokumentów pozwalających na wpłynięcie do zatoki.

Zostaliśmy przywitani bardzo serdecznie przez naszych aktywistów z japońskiego Greenpeace'u. Zostajemy w Japonii kolejne kilka tygodni. Chcemy dotrzeć z naszą wiadomością o konieczności ochrony wielorybów do jak największej liczby osób. Zaczynamy organizować spotkania i pokazy otwarte dla publiczności. Udostępniliśmy też nasz statek zwiedzającym. Podczas jednego z takich spotkań poznałam dziennikarza, który powiedział mi, że musiał on zdecydować, czy w swoich relacjach pokaże aktywistów Greenpeace jako 'ekoterrorystów' czy też nie. Zapytałam co zdecydował? W odpowiedzi usłyszałam, że nasz statek ma na pokładzie najbardziej pokojowo nastawioną załogę jaką mógłby sobie wyobrazić.

Sara

Aktywiści z Japonii witają Esperanze w Yokohamie.

 

Cumowanie.

Dyrektor japońskiego biura Greenpeace oprowadza administrację portu po maszynowni naszego statku.

14:09, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (4) »
wtorek, 20 marca 2007
Kampania "Wieloryby wołają o pomoc" już ruszyła...
Polska nadal zwleka z ratyfikacją Międzynarodowej Konwencji o Uregulowaniu Połowów Wielorybów. Oznacza to, że najprawdopodobniej nie zdążymy wziąć udziału w najbliższym spotkaniu Komisji, a szkoda, bo być może właśnie w tym roku wsparcie dla koalicji antywielorybniczej może okazać się kluczowe dla losów wielu gatunków wielorybów.

W tym tygodniu razem z agencją Saatchi&Saatchi rozpoczęliśmy kampanię społeczną, która ma pomóc nam w zebraniu jak największej ilości podpisów pod naszym apelem do Ministra Środowiska o jak najszybszą ratyfikację Konwencji.

Jesteśmy widoczni na billbordach, w telewizji, w prasie i internecie, słychać nas także w radio. Obejrzyj nasz klip “Wieloryby wołają o pomoc”.Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś wejdź na stronę: www.greenpeace.pl/wieloryby i wyślij apel do Ministra Środowiska.
17:53, joanna-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (10) »
środa, 28 lutego 2007
Wielorybnicy opuszczają Morski Rezerwat Wielorybów

Dziś około 17:00 lokalnego czasu japońska flota wielorybnicza opuściła obszar rezerwatu, gdzie co roku harpunnicy dokonują rzezi wielorybów. Oznacza to, że w tej chwili Japończycy zakończyli tegoroczny sezon polowań.

Japońskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło oficjalnie powrót wielorybników do portu macierzystego w Japonii.

Z powodu złych warunków pogodowych nie byliśmy w stanie podążyć za Nisshin Maru.

11:02, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
sobota, 24 lutego 2007

Dziś około 17:30 leader wyprawy wielorybniczej poinformował przez radio kapitana Esperanzy, że unieruchomiony do tej pory Nisshin Maru, w ciągu następnych trzech godzin planuje rozpocząć powrotny kurs do Japoni. Powiedział również, że cała flota wielorybnicza jest gotowa do wypłynięcia.

Dla nas to prawdiwa ulga. Przez dziewięć długich dni nie wiedzieliśmy czego oczekiwać. Obawialiśmy się również o to, że dryfujący statek może rozbić się o jedną z licznych gór lodowych, co spowodowałoby prawdziwą katastrofę ekologiczną. Zbiorniki paliwa Nisshin Maru są pełne a ewentualny wyciek zniszczyłby wrażliwy ekosystem Antarktyki.

Wygląda na to, że Japońscy wielorybnicy zakończyli tegoroczny sezon polowań na wieloryby. Nie oznacza to jednak, że populacje największych ssaków morskich są bezpieczne. Przed nami żmudna praca nad procesem politycznym przyłączenia Polski do IWC. Nasza kampania na rzecz ochrony wielorybów trwa. Będziemy dążyć do tego, żeby do maja tego roku nasz rząd doprowadził do zakończenia procesu.21:10, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (3) »
piątek, 23 lutego 2007

Dave z pokładu Esperanzy


Nisshin Maru
nadal stoi unieruchomiony na Oceanie Południowym a obok niego Esperanza.

Jesteśmy w stałym kontakcie z załogą japońskiego statku. Wczoraj widzieliśmy słupy dymu unoszące sie z jego pokładu. Myśleliśmy, że to odpalone silniki, ale okazało się, że jednak nie. Leader ekspedycji powiedział nam, że część wielorybiego mięsa zostało przetransportowane na kolejny statek - Oriental Bluebird – nie wiemy kiedy Japończycy to zrobili.

Minister Rolnictwa zwołał wczoraj w Tokio konferencję prasową na której powiedział, że 1 000 ton mięsa wielorybów zostało przetransportowanych na Oriental Bluebird 20-go lutego. Na pokładzie Nisshin Maru nadal pozostaje 1 050 ton wielorybiego mięsa.

Wielorybnicy planowali upolować w tym sezonie 3 500 ton. Ciekawe, że w ogóle mają takie dokładne szacunki. Skoro japońska flota poluje na wieloryby do celów naukowych, do dlaczego zakłada ile mięsa wielorybów przywiezie do portu macierzystego?

pozdrawiam Dave


10:24, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
wtorek, 20 lutego 2007
Wielorby i Dolina Rospudy
Sytuacja na Oceanie Południowym jest nadal niejasna. Na razie czekamy na informację odnośnie tego, czy awarię 'Nisshin Maru' uda się usunąć na miejscu, czy też statek zostanie odholowany do portu. Załoga Esperanzy czeka w pobliżu, gotowa udzielić niezbędnej pomocy.

Obecnie japoński statek dryfuje i zbliża się do formacji lodowej. Zderzenie z grubą warstwa lodu może okazać się bardzo niebezpieczne zarówno dla marynarzy pozostałych na pokładzie Nisshin Maru jak i dla środowiska, gdyż statek – chłodnia ma pełne zbiorniki paliwa. Jego ewentualny wyciek może spowodować katastrofę ekologiczną!

Teraz czekamy na decyzję ekspertów.

Tymczasem, nasze polskie biuro jest pochłonięte w dużej mierze ratowaniem bliskiej naszym sercom Doliny Rospudy. Część ekipy jest na miejscu w obozie, który założony został, żeby zapobiec ewentualnej wycince drzew pod budowę drogi.

Wszystkich, którzy zainteresowani są tym co dzieje się w obozie i nie tylko zapraszam na stronę:
http://www.dolina-rospudy.pl/

Trzymajcie kciuki za wieloryby i za Dolinę Rospudy!

17:58, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 19 lutego 2007
Pożar na pokładzie
Płynąc na spotkanie z flotą wielorybniczą, załoga Esperanzy otrzymała kolejny już sygnał 'mayday'. Tym razem wołanie o pomoc pochodziło z należącego do japońskiej floty wielorybniczej statku-chłodni 'Nisshin Maru'. Na jego pokładzie wybuchł pożar, który zmusił większość załogi do ewakuacji.

Po otrzymaniu sygnału SOS, kapitan Esperanzy zaoferował swoją pomoc (statek Greenpeace był najbliższą jednostką, która mogła odpowiedzieć na apel Japończyków). Pozostając w kontakcie ze służbami ratunkowymi z Nowej Zelandii i z kapitanem 'Nisshin Maru' Esperanza wyruszyła w kierunku uszkodzonego statku.

Dziś rano nasi aktywiści dotarli w pobliże japońskiego statku. Obecnie są w stałym kontakcie z flotą wielorybniczą. Nasz kapitan zaoferował wszelką pomoc Japończykom, łącznie z propozycją odholowania uszkodzonego statku do portu o ile będzie taka potrzeba.

Pożar na pokładzie 'Nisshin Maru' ustał, niestety kosztował on życie jednego z japońskich marynarzy. Dziś fachowcy sprawdzą, czy uda się dokonać niezbędnych napraw i czy statek będzie musiał zostać odholowany.

W związku z zaistniałą sytuacją wielorybnicy zaprzestali chwilowo połowów wielorybów.

Zdjęcie: Uszkodzony statek Nisshin Maru w asyscie Esperanzy na Oceanie Południowym
17:42, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 lutego 2007
Obalamy mity: współczesne wielorybnictwo nie ma nic wspólnego z tradycją.

Japońska tradycja połowów wielorybniczych nie liczy sobie więcej niż kilkaset lat. Można powiedzieć, że Japończycy rozpoczęli swoje połowy mniej więcej wtedy co Brytyjczycy czy Holendrzy, a i wtedy zajmowały się nimi tylko nieliczne społeczności lokalne zamieszkujące tereny nadmorskie. Polowania na wodach Arktycznych w ogóle nie były prowadzone aż do lat 30-tych, kiedy to nastąpił rozkwit wielorybnictwa w Japonii. Był on podyktowany dużym kryzysem gospodarczym, jaki wywołała II wojna światowa. Mięso wielorybów stanowiło wtedy tanie i bogate w składniki odżywcze źródło pożywienia.

Obecnie do połowów wykorzystuje sie całą flotyllę statków, w tym statki przetwórnie. Harpuny mają na sobie ładunki wybuchowe a do namierzania stad wielorybów wykorzystuje się szereg urządzeń echolokacyjnych. Współczesne wielorybnictwo nie ma nic wspólnego z tradycją.

W dzisiejszych czasach nie ma popytu na mięso największych ssaków morskich zarówno na Islandii, w Norwegii a także w Japonii.

W 2006r. Norweski Rząd skrócił sezon wielorybniczy o połowę, ponieważ na rynku znajdowały się nadwyżki wielorybiego mięsa pochodzącego z poprzedniego sezonu. Na początku tego roku Greenpeace ujawnił skandal składowania 'wielorybich odpadów', które zostały zagrzebane na śmietnisku. Okazało się, że ponad połowa mięsa finwali złapanych w 2006r. została wyrzucona na śmietnik w okolicy Reykjaviku.

W Japońskich chłodniach znajduje się ponad 4 000 ton wielorybiego mięsa pochodzącego z 'badań naukowych'.

18:55, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 12 lutego 2007
Potępiamy przemoc na Oceanie Południowym

Dave z pokładu Esperanzy

Dziś po południu otrzymaliśmy komunikat 'mayday' ze statku Kaiko Maru należącego do japońskiej floty wielorybniczej.

Załoga Esperanzy natychmiast zaoferowała swoją pomoc i wyruszyliśmy w kierunku podanym przez oficera pokładowego japońskiego statku.

Jak dowiedzieliśmy się od Rescue Coordination Centre w Nowej Zelandii, pierwszy raport mówił o tym, że statek został zaatakowany. Kolejny wspominał o kolizji do jakiej doszło pomiędzy Kaiko Maru a statkiem Robert Hunter należącym do organizacji Sea Shepherd. Z informacji tej wynikało, że Robert Hunter ma uszkodzoną burtę powyżej lini wody a Kaiko Maru ma kłopoty ze śrubą okrętową. Sea Shepherd znana jest z prób taranowania statków wielorybniczych.

Z zasady sprzeciwiamy się przemocy dlatego potępiamy działania Sea Shepherd. Narażanie życia załogi jakiegokolwiek statku na środku Oceanu Południowego jest całkowicie niepotrzebne i nieodpowiedzialne. Oczywiście nadal planujemy prowadzić pokojowe akcje bezpośrednie przeciwko połowom wielorybów ale z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa.

Jesteśmy już bardzo blisko floty wielorybniczej. Możemy natknąć się na nich lada dzień. Trzymajcie kciuki za załogę Esperanzy.

- Dave
20:09, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
środa, 07 lutego 2007
Rzeź ciężarnych wielorybów
Humbak
Co roku Instytut Badań nad Waleniami (Institute for Cetacean Research ICR) publikuje dane dotyczące liczby ciężarnych lub karmiących samic wielorybów, które zostały upolowane w ramach programu badań naukowych na wielorybach.Z publikacji ICR wynika, że w sezonie 2005/2006 liczba dorosłych samic upolowanych a obszarze Oceanu Południowego przez japońską flotę wielorybniczą wyniosła 242 osobniki, z których aż 227 stanowiły samice w ciąży lub karmiące (!).

Ciąża u wielorybów, w zależności od gatunku trwa od 8 do 16 miesięcy, po tym czasie rodzi się jeden wieloryb. Młody waleń wymaga troskliwej opieki matki przez okres od kilkunastu miesięcy do kilku lat.

Całkowita liczba wielorybów zabitych od początku trwania programu 'połowów naukowych' na Oceanie Południowym wyniosła 7658 sztuk.

Program badań można podzielić na trzy etapy:

1.'Studium Wykonalności' dla Japońskiego Programu Antarktycznego (Japan's research Program in the Antarctic JARPA) prowadzony w latach 1987-1989.
2.JARPA badania 16-letnie od 1989 do 2005r.
3.'Studium Wykonalności' dla programu JARPA II, rozpoczęty w 2006r.


Rok Połów (szt.)

87/88 --------------------------- 273
88/89 --------------------------- 241
89/90 --------------------------- 330
90/91 --------------------------- 327
91/92 --------------------------- 288
92/93 --------------------------- 330
93/94 --------------------------- 330
94/95 --------------------------- 330
95/96 --------------------------- 440 (1)
96/97 --------------------------- 440
97/98 --------------------------- 438
99 --------------------------- 389 (2)
99/00 --------------------------- 439
00/01 --------------------------- 440
01/02 ----------------------------440
02/03 ----------------------------440
03/04 ---------------------------- 440
04/05 --------------------------- 440
05/06 ----------------------------863 (3)

w sumie 7658 wieloryby

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej o tym co dzieje się z upolowanymi wielorybami.

Wyślij list do Ministra Środowiska
i wezwij go, aby doprowadził do szybkiej ratyfikacji Konwencji o Uregulowaniu Połowów Wielorybów.

14:14, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Pomóż nam promować
naszego bloga.
Umieść ten banner na swoim
blogu lub stronie
internetowej.


Adres obrazka:
http://greenpeace.blox.pl/
resource/naratunek.jpg


Sukces naszej kampanii – a więc życie wielorybów i przetrwanie zagrożonych gatunków - zależy tylko i wyłącznie od osób, które popierają nasze działania! Potrzebujemy twojego wsparcia!

Przekaż 1 procent podatku na Greenpeace

Zostań naszym darczyńcą!

Dołącz do cyberaktywistów!


Kontakt:
oceany@greenpeace.pl

Patronem kampanii "Na ratunek wielorybom" jest: