Tej zimy japońska flota zamierza upolować ponad 1000 wielorybów. Połowy te to nic innego, jak krwawa rzeź pod pretekstem celów naukowych. Aktywiści Greenpeace będą robić wszystko aby ochronić te piękne zwierzęta. Jednak możemy zrobić coś jeszcze! Polska może stać się członkiem Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej i w ten sposób decydować o bezpiecznej przyszłości wielorybów.
Kategorie: Wszystkie | Cyber-akcja | Morza i Oceany
RSS
wtorek, 04 grudnia 2007
Anarchia na otwartym morzu
Relacja Dave'a z pokładu Esperanzy*

Niedawno przepływaliśmy nieopodal wyspy Sonsorol, która należy do Republiki Palau. Szczerze mówiąc określenie "nieopodal" jest w tym wypadku bardzo subiektywne, ocean jest ogromny. Nie udało się nam nawet zobaczyć tej wyspy. Wiemy jednak, że Sonsorol tam jest, znajduje się przecież na mapie (pojawia się w postaci niewielkiej kropki). Wyspa jest niewielka, jednak uwidacznia utopijny sen o anarchii.

Parę lat temu amerykańskie wydawnictwo Autonomedia wydało książkę pod tytułem Semiotext(e) SF. Jest to rodzaj przewodnika, w którym jeden z rozdziałów - Visit Port Watson! - poświęcony jest społeczności Sonsorol. Czytamy w nim, że Sansorol jest enklawą piratów, którzy tworzą na wyspie własne osady i farmy. Jest miejscem, gdzie każdy może przyjechać i zacząć nowe życie w duchu anrachii (rozumianej jako prawo do wolności osobistej). Niestety marzenia o funkcjonującej w sposób idealny wspólnocie nie do końca znalazły swoje odzwierciedlanie w rzeczywistości.

Na lądzie obowiązują prawa ustanawiane w sposób bardziej lub mniej demokratyczny przez szereg społeczności. Na otwartym morzu jest zupełnie inaczej. Jedyne prawo jakiemu podlegają wody eksterytorialne to regulacje ustanowione na forum ONZ.
Tak czy inaczej, tutaj na statku nie ma mowy o jakichkolwiek formach dowolności. Tutaj można zapomnieć o utopijnej anarchii. Rytm dnia jest bardzo ściśle określony, na pokładzie panują bardzo sztywne zasady dotyczące tego co wolno a czego nie. Naszym szefem jest kapitan Frank.

Nie za wiele miejsca na anarchię...

* oryginalny tekst można znaleźć tutaj
10:55, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 listopada 2007
Danie dnia: wieloryb w sosie curry.

Parę dni temu w mediach ukazała się bardzo intrygująca informacja; Japońska firma oferuje wielorybie curry

Japońska firma “Asian Lunch” ogłosiła we wtorek, że rozszerza swoją ofertę biznesowych lunchów o danie z wieloryba w sosie curry. “Asian Lunch” sprzedaje ok. 1000-1500 posiłków dziennie. Mięso z wieloryba będzie sprzedawane raz w tygodniu.

Interesujące? Czytaj dalej:

Rzeczniczka Prasowa firmy, Yuka Yamaguchi twierdzi, że działanie “Asian Lunch” to forma protestu przeciwko polowaniu prowadzonemu przez japońską flotę wielorybniczą - “Nie możemy dopuścić do tego, że mięso tych zwierząt zostanie zmarnowane, skoro już ich życie zostało poświęcone w imię nauki. Czulibyśmy się niezręcznie, gdybyśmy musieli zabijać wieloryby specjalnie do celów konsumpcyjnych”.

18:30, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
wtorek, 27 listopada 2007
Jak śpiewają humbaki?
Zapraszam do obejżenia krótkiej prezentacji o humbakach.
więcej o kapmanii:
http://www.greenpeace.org/poland/wieloryby/
14:04, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 listopada 2007
Wielorybnicy wypłynęli z portu

18 listopada Japońska flota wielorybnicza opóściła port Shimonoseki i wyruszyła na Ocean Południowy dokonać największej rzezi wielorybów od czasu wprowadzenia moratorium na komercyjne połowy wielorybów.

W tym sezonie flota zamierza zabić ponad 1000 wielorybów:

935 finwali karłowatych
50 zagrożonych wyginięciem finwali
50 narażonych humbaków

Nasz statek Esperanza również jest w drodze. Aktywiści i członkowie załogi płyną 'na spotkanie' wielorybnikom. Skonfrontujemy się z harpunnikami, będziemy używać wszelkich pokojowych metod, aby w miarę mozliwości uniemożliwić rzeź wielorybów.


14:05, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 czerwca 2007
Ostatni dzień spotkania IWC
W ostatnim dniu spotkania IWC poruszono temat wymarcia całej populacji delfina chińskiego, dyskusja trwała zaledwie 15 minut (!). Kolejny panel dotyczył znajdującego się na granicy wymarcia gatunku morświna Vaquita.

Podczas 4 dni obrad dyskutowano o warunkach polowania na ponad 1000 wielorybów, które w nadchodzącym sezonie wielorybniczym zostaną zabite do celów naukowych i komercyjnych. Zaledwie parę godzin z tego czasu poświęcono na dyskusję o ochronie ssaków morskich.

Cieszy nas fakt, iż IWC zgodziło się na zorganizowanie osobnego spotkania na temat przyszłości Komisji i jej reformy. Greenpeace wzywa kraje członkowskie do działań na rzecz zreformowania IWC w kierunku organizacji chroniącej walenie.

Kraje anty-wielorybnicze stanęły na wysokości zadania i doprowadziły do utrzymania moratorium na komercyjne połowy wielorybów. Większość krajów członkowskich głosowała za utrzymaniem moratorium w mocy .
10:57, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (2) »
czwartek, 31 maja 2007
IWC: Ochrona waleni to fikcja

Na wczorajszym posiedzeniu IWC dyskutowano o przyszłości Komisji oraz o środkach ochrony waleni, jakie IWC powinno podjąć, żeby móc utrzymać populacje tych ssaków morskich na poziomie pozwalającym na ich prawidłowe funkcjonowanie.

Niestety projekt utworzenia Rezerwatu Waleni na Południowym Atlantyku, przygotowany przez Rząd Brazylii został odrzucony podczas głosowania. Za utworzeniem Rezerwatu opowiedziało się 39 krajów, przeciw 29, 3 kraje wstrzymały się od głosu. Jednak do przyjęcia projektu wymagana jest większość dwóch trzecich głosów, dlatego też propozycja została odrzucona.

Delegacje które, które głosowały przeciwko utworzeniu Rezerwatu pochodzą głównie z krajów, które wspierają wielorybnictwo. Mamy nadzieję, że silny nacisk ze strony krajów Ameryki Łacińskiej doprowadzi do zaakceptowania projektu na kolejnym spotkaniu IWC.

12:56, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 maja 2007
Pogrzeb waleni w Warszawie
Spotkanie na Alasce trwa. W międzyczasie coraz mocniej naciskamy na ministra Szyszko, żeby jak najszybciej ratyfikował Konwencję o Uregulowaniu Wielorybnictwa. Dziś przed Ministerstwem Ochrony Środowiska odbyła się w związku z tym akcja, podczas której urządziliśmy 'pogrzeb waleni'. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

Podczas akcji wyszedł do nas rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska. Udało mi się przekazać mu dokumenty niezbędne do ratyfikacji Konwencji oraz opis tego co Polska musi zrobić (krok po kroku), żeby zostać członkiem IWC. Niestety nie dostaliśmy żadnej konkretnej deklaracji odnośnie członkostwa Polski w IWC, Pan rzecznik zapewnił nas jednak, że jeszcze przed wakacjami dojdzie do spotkania pomiędzy Ministrem a przedstawicielami naszej organizacji. Dodał również, że trwa analiza dokumentów a pracownicy ministerstwa przygotowują 'mapę drogową', która umożliwi ratyfikację Konwencji.


11:57, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (3) »
wtorek, 29 maja 2007
IWC 2007 dzień pierwszy
Mamy już pierwsze wiadomości ze spotkania IWC na Alasce:

Pierwszy dzień przebiegł bardzo spokojnie. Delegaci głównie “rozmawiali, szukali kompromisów i porozumień”. W poniedziałek nie odbyły się żadne głosowania. Ciekawe, bo w ubiegłym roku głosowania trwały od samego początku obrad. Ważnym tematem w dyskusjach wydaje się być problem połowu waleni przez społeczności lokalne (Grenlandia, Islandia).

Kilka krajów popierających wielorybnictwo w ostatniej chwili zapłaciło zaległe składki członkowskie, żeby móc brać udział w głosowaniach. Niektóre kraje dokonały wpłaty w ubiegły weekend! Na szczęście nadal kraje przeciwne polowaniom na wieloryby są w większości.

Słyszeliśmy plotki, że Japończycy mogą stracić kwoty połowowe na zagrożone wyginięciem humbaki (do tej pory mogli upolować 10 sztuk). Odebranie Japończykom pozwoleń postuluje głównie Nowa Zelandia i USA.

Kolejne wieści z Anchorage już jutro.

ps. Wklejam jeszcze zdjęcia z 'niebieskiego marszu', jaki odbył się w dniu otwarcia obrad IWC. Celem marszu było zaapelowanie do delegatów o działania na rzecz ochrony morskich ssaków.


14:52, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 maja 2007
Dziś rozpoczyna się spotkanie IWC.

Dziś w Anchorage na Alasce rozpoczęło się spotkanie Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej IWC.

Co roku w wyniku działalności człowieka giną setki tysięcy waleni. Padają one ofiarą sieci rybackich, w które zaplątują się, giną w wyniku uduszenia się plastikowymi torebkami, którymi zaśmiecony jest wszechocean, padają ofiarami postepujących zmian klimatycznych.

Przez cały tydzień delegacje ponad siedemdziesięciu krajów wchodzących w skład IWC będą dyskutować nad tym jak, gdzie i po co polować na wieloryby. Zaledwie kilka godzin poświęconych będzie na kwestie związane z ochroną tych niezwykłych ssaków morskich.

Spotkanie IWC potrwa od 28 do 31 maja.

11:54, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (2) »
czwartek, 17 maja 2007
Grecja w IWC! Kolejny głos za wielorybami!
Rząd Grecji uporał się ze wszystkimi formalnościami i dokończył na czas proces ratyfikacji konwencji o wielorybnictwie, co umożliwi greckiej delegacji udział w najbliższym spotkaniu IWC. Delegaci rozpoczną spotkanie już 27 maja na Alasce. Podczas kilkudniowych obrad reprezentanci krajów skupionych w IWC zadecydują o przyszłości wielorybów i wielorybnictwa.

Mam nadzieję, że nasze Ministerstwo Środowiska zachęcone pozytywnym przykładem Grecji przyspieszy proces ratyfikacji konwencji przez Polskę i na kolejnym spotkaniu Polska będzie mogła wesprzeć kraje antywielorybnicze w głosowaniach na rzecz wzmocnienia form ochrony wielorybów i wyeliminowania wielorybnictwa.
15:27, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Pomóż nam promować
naszego bloga.
Umieść ten banner na swoim
blogu lub stronie
internetowej.


Adres obrazka:
http://greenpeace.blox.pl/
resource/naratunek.jpg


Sukces naszej kampanii – a więc życie wielorybów i przetrwanie zagrożonych gatunków - zależy tylko i wyłącznie od osób, które popierają nasze działania! Potrzebujemy twojego wsparcia!

Przekaż 1 procent podatku na Greenpeace

Zostań naszym darczyńcą!

Dołącz do cyberaktywistów!


Kontakt:
oceany@greenpeace.pl

Patronem kampanii "Na ratunek wielorybom" jest: