Tej zimy japońska flota zamierza upolować ponad 1000 wielorybów. Połowy te to nic innego, jak krwawa rzeź pod pretekstem celów naukowych. Aktywiści Greenpeace będą robić wszystko aby ochronić te piękne zwierzęta. Jednak możemy zrobić coś jeszcze! Polska może stać się członkiem Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej i w ten sposób decydować o bezpiecznej przyszłości wielorybów.
Kategorie: Wszystkie | Cyber-akcja | Morza i Oceany
RSS
piątek, 04 kwietnia 2008
Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale…

Dotarły do nas dobre wieści z Japonii. Firma Geishoku- labo zamknęła swój sklep internetowy, który oferował produkty z mięsa wielorybów.

Sklep prowadzony przez Geishoku-labo został stworzony przez japoński Instytut Badań nad Waleniami bezpośredniego inicjatora rzezi wielorybów na Oceanie Południowym. Jeszcze w 2006 roku firma reklamowała się jako dostawca mięsa wielorybów do szpitali.

12:27, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 marca 2008
Nielegalny przeładunek mięsa wielorybów
Dziś japoński oddział Greenpeace wezwał straż graniczną do odmowy przyjęcia cargo zawierającego mięso wielorybów upolowanych na Oceanie Południowym. Zamrożone mięso wielorybów wpłynęło do Japonii na pokładzie panamskiego statku Oriental Bluebird.

Przedstawiliśmy nasze żądanie Ambasadorowi Panamy w Japonii oraz Ministrowi Ekonomii, Handlu i Przemysłu. Do naszego apelu dołączyliśmy również dokumentację z przeładunku mięsa wielorybów, który miał miejsce na Oceanie Południowym. Obrót mięsem wielorybów stoi w sprzeczności z Konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES)

22 stycznia tego roku załoga naszego statku Esperanza uchwyciła na wideo moment przeładunku zamrożonego mięsa wielorybów z japońskiego statku przetwórni Nisshin Maru na panamski statek Oriental Bluebird. Świadkami tej operacji był również patrol wysłany przez Australię.

Panamski Rząd w odpowiedzi na list Greenpeace potwierdził, że Oriental Bluebird nie posiada odpowiednich pozwoleń umożliwiający przeładunek mięsa wielorybów.
14:08, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 marca 2008
Wideo - początki kampanii Greenpeace w obronie wielorybów
Zachęcam was do obejrzenia dokumentalnego reportażu kanadyjskiej telewizji CBC o jednej z pierwszych wypraw Greenpeace w obronie wielorybów.
Robert Hunter, nieżyjący już współzałożyciel Greenpeace, opowiada o pierwszych krokach kampanii na rzecz wielorybów.

Nagranie pochodzi ze strony CBC Digital Archives

13:45, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 marca 2008
Dania po stronie japońskich wielorybników
W tym tygodniu w Kopenhadze odbyło się spotkanie zainicjowane przez Ambasadę Wielkiej Brytanii. Spotkanie dotyczyło pozycji Danii w sprawie połowów wielorybów na cele „naukowe”.

Według Rządu Danii, dopuszczalne jest prowadzenie połowów wielorybów w ramach „badań naukowych”. Swoją pozycję argumentuje tym, że w przypadku blokowania propozycji Japonii zostaną im cofnięte pozwolenia na odstrzał wielorybów u wybrzeży Grenlandii.

Duńczycy postanowili również nie zabiegać o tworzenie nowych rezerwatów waleni, zasugerowali jedynie, że poprą ideę tworzenia obszarów ochronnych zamkniętych dla działalności ludzkiej, jeśli na danym akwenie chronione będą wszystkie gatunki morskie.

Dania jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który na forum IWC jest  cichym sojusznikiem Japonii.
18:10, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
piątek, 07 marca 2008
Międzysesyjne spotkanie IWC pod Londynem
W Heathrow pod Londynem trwa spotkanie międzysesyjne IWC.
Delegaci dużo mówią ale do podjęcia konkretnych decyzji jeszcze daleko. Mamy nadzieję, że antywielorybnicze kraje pod wodzą Wielkiej Brytanii i Australii doprowadzą do reformy IWC. Powinna ona zakładać przede wszystkim skupienie wysiłków międzynarodowej społeczności na wzmocnieniu mechanizmów ochrony waleni i zakończenie wszelkich „projektów badawczych” które polegają na masowej rzezi ssaków morskich.

16:21, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 marca 2008
Śmiercionośna nauka
Już tylko dwa dni dzielą nas od międzysesyjnego spotkania IWC. Rząd Australii zapowiedział, że jednym z punktów spotkania będzie kwestia wprowadzenia zakazu połowów wielorybów na cele naukowe. Uniemożliwi to Japonii wykorzystanie tej luki prawnej do legitymizacji rzezi płetwali karłowatych i finwali jakiej dopuszczają się co roku na Oceanie Południowym.

W tym samym czasie, gdy Rządy krajów antywielorybniczych przygotowują się do dyskusji nad przyszłością IWC, dochodzą do nas kolejne niepokojące sygnały.

W ostatnim numerze szkockiego wydania Sudany News pojawiła się informacja o przyjęciu dużego grantu przez Uniwersytet St. Andrews (najstarsza uczelnie wyższa w Szkocji) od japońskiego Instytutu Badań nad Waleniami (ICR), który odpowiada za prowadzenie operacji wielorybniczych. Uniwersytet dostał w sumie prawie 40 tysięcy funtów na badania … nad płetwalami karłowatymi! Pieniądze te pochodzą ze sprzedaży wielorybiego mięsa.

12:59, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 marca 2008
Japonia rekrutuje nowe kraje do IWC
Dziś w Tokio odbyła się konferencja zorganizowana przez Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zostało na nią zaproszone wyspiarskie kraje Pacyfiku oraz Afrykańskie, które już są członkami IWC lub zamierzają przystąpić do Komisji. W sumie na zaproszenie Japonii w spotkaniu bierze udział 12 krajów.

Jak łatwo się domyślić Japonia chce w ten sposób zwerbować nowych członków do swojej wielorybniczej koalicji. Część z nich dostała już nawet dotacje od Rządu Japonii na projekty związane z rybołówstwem oraz badania nad ssakami morskimi. Co ciekawe, zjazd ten odbywa się na cztery dni przed planowaną Konferencją Międzysesyjną IWC, podczas której planowana jest debata nad przyszłością IWC.

Biorąc pod uwagę to że Japonia ciągle rekrutuje nowe kraje, żeby wzmocnić swoją pozycję na forum IWC, tym pilniejsza jest kwestia przystąpienia do Polski Komisji. Nadal jednak brakuje jasnej deklaracji w tej sprawie ze strony Polskiego Rządu.

Jeśli jeszcze nie wysłałeś/wysłałaś listu do Ministra Środowiska w tej sprawie zrób to teraz!

15:47, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 lutego 2008
Mieszkańcy Japonii są przeciwni polowaniom na wieloryby
Dziś w Tokio opublikowaliśmy wyniki badania opinii publicznej, z których wynika, że prawie ¾ Japończyków jest przeciwna polowaniom na wieloryby na Oceanie Południowym. Mało tego 87% badanych było zszokowanych faktem, iż pieniądze z ich podatków są wykorzystywane do finansowania polowań na wieloryby.

Badanie zostało przeprowadzone przez Nippon Research Centre. Wzięło w nim udział ponad 1000 osób.

Poniżej kilka ciekawych rzeczy których udało nam się dowiedzieć z tego badania:
- 40% Japończyków nie wie, że mięso wielorybów jakie jest dostępne na rynku pochodzi z badań naukowych,
- 45% nie wiedziało, że Japonia zabija ssaki morskie pod pretekstem badań naukowych pomimo obowiązującego moratorium na komercyjne polowania na wieloryby,
- ponad 85% nie wiedziało, że Japonia zamierza w tym sezonie zabić prawie 1000 wielorybów,
- 87% nie wiedziało, że Japonia co roku wydaje na wielorybnictwo ponad 500 mln jenów (4,7 mln dolarów). Są to pieniądze pochodzące z pieniędzy podatników.

Cały raport z badania można ściągnąć tutaj.

13:37, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 lutego 2008
Kochajmy wieloryby!

W czwartek, 14 lutego – w Waleńtynki zapraszam was gorąco na wystawę zdjęć o wielorybach i wielorybnictwie. Będzie można zobaczyć przepiękne zdjęcia tych największych na Ziemi ssaków oraz szokujące obrazy ich eksterminacji.

Wystawę zobaczyć można 14 lutego w godzinach 10.00 -16.00:

W Warszawie – Pl. Defilad (przy Pałacu Kultury)
W Gdańsku – pod Pominikiem Neptuna
W Krakowie – przy Pomniku A. Mickiewicza

W Warszawie dodatkowa atrakcja – możliwość zrobienia sobie zdjęcia z zaprzyjaźnionym wielorybem.

Z okazji Walentynek wyślij kartkę pocztową !16:11, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 lutego 2008
Szokujące nagranie z tegorocznego polowania na wieloryby
Załoga statku Oceanic Vicking należącego do australijskiego rządu, dziś rano przesłała z Oceanu Południowego szokujące zdjęcia i nagrania z polowań wznowionych przez japońskich wielorybników „w imię nauki”.
Nagranie pokazuje moment namierzania wieloryba i jego krwawą śmierć. Australijczycy utrwalili też moment wciągania na pokład Nisshin Maru dwóch wielorybów. Prawdopodobnie Samicy z młodym.

Japońska Agencja Rybołówstwa tłumaczy zabicie młodego wieloryba i jego matki jest istotne dla programu badawczego. „Musimy pobierać różne próbki do statystycznych badań populacji płetwali karłowatych”.

Australijscy politycy z Ministrem Środowiska na czele są zbulwersowani i zapowiadają polityczną walkę o zakończenie wielorybnictwa. Minister Spraw Wewnętrznych Bob Debus potępił publicznie działania japońskiej floty:
Mamy wystarczająco dużo dowodów wskazujących na to, że połowy wielorybów do celów naukowych są zupełnie niepotrzebne. Jesteśmy przekonani o tym, że polowania powinny być zakończone jak najszybciej.”

Nagranie dostępne jest na stronie Herald Sun

12:26, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Pomóż nam promować
naszego bloga.
Umieść ten banner na swoim
blogu lub stronie
internetowej.


Adres obrazka:
http://greenpeace.blox.pl/
resource/naratunek.jpg


Sukces naszej kampanii – a więc życie wielorybów i przetrwanie zagrożonych gatunków - zależy tylko i wyłącznie od osób, które popierają nasze działania! Potrzebujemy twojego wsparcia!

Przekaż 1 procent podatku na Greenpeace

Zostań naszym darczyńcą!

Dołącz do cyberaktywistów!


Kontakt:
oceany@greenpeace.pl

Patronem kampanii "Na ratunek wielorybom" jest: