Tej zimy japońska flota zamierza upolować ponad 1000 wielorybów. Połowy te to nic innego, jak krwawa rzeź pod pretekstem celów naukowych. Aktywiści Greenpeace będą robić wszystko aby ochronić te piękne zwierzęta. Jednak możemy zrobić coś jeszcze! Polska może stać się członkiem Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej i w ten sposób decydować o bezpiecznej przyszłości wielorybów.
Kategorie: Wszystkie | Cyber-akcja | Morza i Oceany
RSS
wtorek, 15 lipca 2008
Junichi i Toru na wolonści
Dziś o godzinie 23:30 czasu lokalnego, dwójka naszych aktywistów która od ponad dwudziestu dni przebywała w areszcie, została zwolniona za kaucją.

Po zmasowanych protestach, które miały miejsce na całym świecie, sąd w Aumori podjął decyzję o zwolnieniu ekologów za kaucją. Oznacza to, że jeszcze tej nocy Junich i Toru wrócą do swoich rodzin.

Wyjście za kaucją nie oznacza końca procesu, ale na reszcie Junichi i Toru będą mogli odpowiadać z wolnej stopy.
17:11, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
środa, 02 lipca 2008
23 dni w areszcie bez postawiania zarzutów


Wczoraj Sąd w Aumori zadecydował, że Junichi i Toru pozostaną w areszcie kolejne 10 dni. W sumie nasi aktywiści spędzą tam 23 dni! Nie mają przy tym postawionych żadnych zarzutów.

To ciekawe, że policja zamiast zająć się śledztwem w sprawie ujawnionej przez Greenpeace afery korupcyjnej związanej z nielegalną sprzedażą wielorybiego mięsa, woli trzymać naszych aktywistów w areszcie. Wychodzi na to, że Japoński Rząd robi wszystko, żeby zatuszować przestępczą działalność floty wielorybniczej opłacanej z pieniędzy podatników.

Podczas rozprawy Junichi przekazał wiadomość dla wszystkich, którzy wspierają go na całym świecie. Poniżej wklejam oryginalną wiadomość od niego.

Dear Friends,

Thank you everyone for your support and vigilance over the last days. Thank you to the 185,000 of you who have sent the email to the Japanese Government asking for our release, and those of you who have sent it to their friends. We have heard from our lawyers about how many emails have been sent, and it reminds us that we are not alone. Thank you also those who mounted peaceful protests and vigils at Japanese Embassies around the world calling for justice for myself and Toru and justice for the whales.' It helps us to know that so many are thinking of us and of the fate of the whales.

We STILL need your help. We have been ordered to remain in custody for a total of 23 days -- the maximum allowed under Japanese law --without being charged with any crime.

Please encourage your friends to send an email if they have not already. Keep watching for news from Greenpeace of more actions you can take and make sure that the global demand for our release and to investigate the whale meat scandal we exposed, is heard loud and clear here in Japan.

With hope and thanks

Junichi Sato, Greenpeace Japan

----------------------------------------------------------------------------------

Działaj teraz, podpisz petycję!

Petycja do Ambasadora Japonii w Polsce

Petycja do Premiera Japonii

14:25, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
wtorek, 01 lipca 2008
Ponad 180 tysięcy osób żąda wypuszczenia Toru i Junichi

Globalny protest w sprawie zatrzymanych aktywistów Greenepace ciągle trwa. Już ponad 180 tysięcy ludzi podpisało cyberprotest skierowany do premiera Japonii. Cały świat żąda uwolnienia Junichi i Toru.

Aktywiści zostali zatrzymani 20 czerwca i są przetrzymywani w areszcie bez postawienia im zarzutów. Dziś odbyło się kolejne przesłuchanie w tej sprawie. Sędzia zadecyduje czy pozostawić ich w areszcie czy wypuścić na wolność. Nie znamy na razie wyników przesłuchania.

W sprawę zaangażowana jest grupa prawników WATCH, którzy monitorują kwestie przestrzegania praw człowieka w Japonii w związku ze szczytem G8, jaki odbędzie się w lipcu w Japonii.

Stanowisko WATCH w sprawie zatrzymanych:

„Zatrzymanie dwóch aktywistów Greenpeace to jawne naruszenie podstawowych praw człowieka. Niesprawiedliwy areszt bez postawienia zarzutów, śledztwo oraz działania przeciwko wolności wypowiedzi to tylko przykłady naruszeń. Policyjne represje dotykające aktywistów są nie do przyjęcia przez międzynarodową społeczność.”

11:15, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 czerwca 2008
Greenpeace występuje na forum IWC

W Chile trwa spotkanie krajów członkowskich IWC. Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji po raz pierwszy od wielu lat organizacje pozarządowe mogły oficjalnie wystąpić z krótkim przemówieniem skierowanym do delegacji IWC. Przedstawicielem Greenpeace, zabierającym głos w sprawie ochrony wielorybów i zmiany statusu IWC w organizację chroniącą wieloryby, miał być nasz kolega z Japonii Junichi Satu.

Na mocy decyzji sądu Junichi nadal przebywa w areszcie bez postawienia mu żadnych zarzutów. W związku z tym wystąpienie przygotowane przez Junichi zaprezentowała inna osoba z japońskiego biura Greenpeace.

Mamy też dobrą wiadomość. Republika Dominiki (nie mylić z Dominikaną!), która do tej pory trzymała stronę Japonii, postanowiła przejść na stronę krajów broniących losu wielorybów. Po raz pierwszy kraj z pro-wielorybniczej koalicji zmienił swoją pozycję. Mamy nadzieję, że to dopiero początek zmian w Komisji!

Uwolnić aktywistów Greenpeace!

Już ponad 120 tysięcy osób na całym świecie podpisało petycję w sprawie uwolnienia naszych aktywistów.

Ty też możesz to zrobić!

17:53, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 czerwca 2008
Apelacja Greenpeace odrzucona - aktywiści nadal w areszcie
Sąd w Aumori odrzucił apelację Greenpeace w sprawie wypuszczenia na wolność dwójki japońskich aktywistów. Oznacza to, że pozostaną oni w areszcie przez kolejne dni.

Junichi i Toru staną przed sądem znów 2 lipca. Wtedy to sędzia zadecyduje czy nasi aktywiści wychodzą na wolność czy pozostają w areszcie.

Obecnie ponad 100 tysięcy osób na całym świecie podpisało petycję w sprawie uwolnienia aktywistów. Jeśli jeszcze nie ma cię w tej grupie, działaj teraz!
20:12, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 czerwca 2008
Aktywiści Greenpeace aresztowani – świat protestuje
Junichi Sato

Junichi Sato


Prawie 80 tys. osób z całego świata podpisało przez weekend apel do japońskiego rządu o uwolnienie dwóch aktywistów Greenpeace, zatrzymanych w piątek w związku z ujawnionym przez nich w maju br. skandalem korupcyjnym, dotyczącym nielegalnej sprzedaży mięsa wielorybów przez japońskich wielorybników.

Więcej na temat śledztwa Greenpeace tutaj:
http://www.greenpeace.org/poland/wydarzenia/wiat/greenpeace-ujawnia-skandal

Wczoraj sąd w japońskiej miejscowości Aumori zezwolił na zatrzymanie ich w areszcie przez kolejne 10 dni, bez postawienia zarzutów. Prawnik organizacji wniósł apelację, decyzja w tej sprawie zapadnie dziś.

Junichi Sato i Toru Suzuki zostali aresztowani podczas dużej akcji policyjnej, której elementem było przeszukanie japońskiego biura Greenpeace oraz prywatnych mieszkań ekologów. Obaj aktywiści od początku współpracowali z policją składając wyjaśnienia dotyczące tego jak weszli w posiadanie paczki z wielorybim mięsem, którą w postaci dowodu rzeczowego przekazali następnie prokuraturze.

“Aktywiści współpracują z policją i są skłonni złożyć wyczerpujące wyjaśnienia. Nie ma żadnego powodu żeby przetrzymywać ich w areszcie. Policja chce wykorzystać sprawę zatrzymania aktywistów do zastraszenia środowisk ekologicznych, przed zbliżającym się szczytem G8, który rozpoczyna się w Japonii w przyszłym miesiącu” – mówi Katarzyna Guzek, koordynatorka kampanii na rzecz mórz i oceanów. „W demokratycznym kraju nie ma miejsca na wykorzystywanie instytucji państwowych w celu zastraszania. Dwoje zatrzymanych aktywistów Greenpeace nie popełniło żadnego wykroczenia, powinni być jak najszybciej wypuszczeni na wolność.”

Polski Greenpeace uruchomił protest on-line w sprawie zatrzymanych ekologów skierowany do ambasadora Japonii w Polsce. W ciągu ostatnich 48 godzin apel podpisało prawie 2000 Polaków.

Działaj teraz!

  • Zażądaj podjęcia działań na rzecz uwolnienia akywistów Greenpeace niesłusznie aresztowanych w Japonii
20:18, joanna-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
Aresztowano aktywistów Greenpeace

Tokio, Japonia — Japońska policja aresztowała dwóch aktywistów Greenpeace, którzy ujawnili aferę nielegalnej sprzedaży mięsa wielorybów przez członków załogi statku wielorybniczego Nisshin Maru. Nasi aktywiści Junichi Sato oraz Toru Suzuki są oskarżeni o to, że dowody w postaci mięsa wielorybów zdobyli w sposób nielegalny.

Ekolodzy ujawnili opinii publicznej skandal jakim jest nielegalny obrót mięsem wielorybów pochodzących z programu badawczego sponsorowanego przez Japoński Rząd. Aktywiści przedstawili dowody w postaci pudełka wielorybiego mięsa pochodzącego z tegorocznego polowania na Oceanie Południowym. Pudełko było szczelnie zamknięte i wysłane na adres prywatny. Greenpeace oznakował je a następnie dostarczył prokuraturze w Tokio, jako dowód w sprawie nielegalnego obrotu wielorybim mięsem.


Nasza organizacja od momentu dostarczenia dowodów domagała się dochodzenia w tej sprawie. Prokuratura uznała dostarczone dowody za kluczowe. Śledztwo trwa, nie znamy jego wyników, jednak do tej pory jedyne aresztowania dotyczą członków Greenpeace. Bardzo zależy nam na ujawnieniu całego procederu, włącznie z aferą korupcyjną wśród przedstawicieli rządu.


AKTUALIZACJE

21 Czerwca 2008 Prokuratura w Tokio oznajmia, że z braku wystarczających dowodów dochodzenie w sprawie nielegalnej sprzedaży mięsa wielorybów przez japońskich wielorybników zostaje zakończone.

Wyjaśnienia co do trudności z zebraniem dowodów można szukać w korupcji, jaką przesiąknięty jest przemysł wielorybniczy w Japonii. Wielorybnictwo jest silnie wspierane przez rząd. Przypuszczamy, że to właśnie jest przyczyną pozostawienia wielu pytań bez odpowiedzi:

  • Jeśli Kyodo Senpaku, firma obsługująca japońską flotę wielorybniczą, legalnie dostarczała mięso wielorybów członkom załogi, dlaczego zmieniano zeznania aż trzy razy w ciągu trwania dochodzenia?
  • Dlaczego członkowie załogi kłamali w sprawie zawartości paczek, twierdząc że zawierają one wyłącznie tekturę choć w rzeczywistości były wypełnione mięsem wielorybów?
  • Dlaczego Japońska Agencja Rybołówstwa przed ujawnieniem skandalu twierdziła, że mięso wielorybów nigdy nie było przekazywane załodze statków wielorybniczych?


Pełna lista dowodów znajduje się tutaj (j. ang):
http://www.greenpeace.org/raw/content/international/press/reports/whale-meat-scandal-dossier.pdf

22 czerwca 2008 Dziś rano sąd zadecydował, że dwójka aktywistów pozostanie w areszcie przez kolejne 10 dni. Od tej decyzji złożyliśmy apelację. Nasz prawnik jest zdania, że międzynarodowy nacisk na uwolnienie aktywistów może być kluczowy w tej sprawie.


Działaj teraz, podpisz petycję on-line!

Polowania na wieloryby na Oceanie Południowym są w całości finansowane przez japońskich  podatników w ramach prowadzenia badań nad ssakami morskimi. Program ten był wielokrotnie krytykowany przez międzynarodowe organizacje za brak podstaw naukowych. Teraz dodatkowo nakłada się na to skandal w postaci afery korupcyjnej umożliwiającej nielegalny obrót mięsem wielorybów.

Greenpeace żąda natychmiastowego wypuszczenia aktywistów na wolność i oczyszczenia ich z zarzutów.

Działaj teraz!

  • Zażądaj od Ambasadora Japonii w Polsce podjęcia działań na rzecz uwolnienia Junichi Sato oraz Toru Suzuki!

20:02, joanna-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 kwietnia 2008
551 płetwali karłowatych zabitych w imię nauki
Japonia zdołała złapać 60% z zaplanowanych 935 płetwali karłowatych. Na szczęście dla finwali z 50, które planowali odstrzelić, nie udało im się zabić ani jednego.

Mimo wszystko 551 płetwali karłowatych zginęło w imię „nauki”.
Wielorybnicy skarżą się mediom, że ich nieudany połów to wina ekologów, którzy skutecznie utrudniali im tegoroczne polowanie. Koszty wielorybniczych operacji będą musieli pokryć teraz japońscy podatnicy.

Spotkanie Komisji Wielorybniczej w Chile zbliża się wielkimi krokami. Prawdopodobnie Polska nie zdąży już dopełnić formalności, żeby stanąć ramię w ramię z krajami którym zależy na losie tych największych ssaków morskich. Napisz do Ministra Nowickiego, żeby jak najszybciej rozpoczął proces ratyfikacji odpowiednich dokumentów.

16:13, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Komentarze (1) »
środa, 09 kwietnia 2008
Polowanie zakończone… na razie
Sezon polowań właśnie się zakończył. Japońska flota wielorybnicza wraca do kraju. Nie oznacza to jednak, że zapominamy o wielorybach na kolejny rok!

Proceder wykorzystywania przez Japonię luki prawnej zezwalającej na prowadzenie wielorybnictwa pod pretekstem badań naukowych trzeba ukrócić raz na zawsze. Zastanawiałam się ostatnio nad tym, ile czasu zajęłoby wielorybnikom całkowite wybicie populacji płetwali karłowatych, gdyby każdy z 78 krajów należących do IWC chciał nagle prowadzić „badania naukowe” na wielorybach? Dekadę, dwie, a może pięć lat?

Nie jest dobrze. Prawie połowa krajów (w większości rekrutowanych przez Japonię) tworzących Komisję nie ma nic przeciwko prowadzeniu krwawej rzezi na Oceanie Południowym. Za dwa miesiące odbywa się kolejne spotkanie IWC na którym zapadną decyzje dotyczące dalszego losu wielorybów. Po raz kolejny nie będzie tam delegacji Polski. Wstyd! Przestaję wierzyć w kolejne deklaracje Ministerstwa Środowiska, słyszę je już od pięciu lat! Nie ma czasu na polityczną grę, wieloryby wołają o pomoc.

11:51, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Żywe wieloryby są warte więcej niż martwe
Najnowszy raport Narodowego Funduszu na rzecz Zwierząt (IFAW) jasno pokazuje, że oglądanie wielorybów to obecnie jedna z najbardziej opłacalnych gałęzi turystyki dla krajów Pacyfiku. Co roku, obserwacje największych ssaków morskich przenoszą tym krajom zysk w wysokości 23 mln $.

Co roku liczba osób oglądających wieloryby znacząco rośnie. Pod koniec 1998 roku osób zainteresowanych obserwacją waleni było 10 309, w 2005 roku liczba ta skoczyłą do 110 716!

Dane te nie uwzględniają turystów oglądających wieloryby w Australii i Nowej Zelandii. Co roku ich liczba dochodzi do 1,6 miliona a dochód z wypraw organizowanych w celu obserwacji.

Trudno jest przeliczyć życie wielorybów na pieniądze. Jednak nawet biorąc pod uwagę czysto ekonomiczny aspekt polowań na wieloryby, z którego zyski czerpie tylko Japonia, jasno widać że żywe wieloryby są warte znacznie więcej martwe. Dla ekosystemu ich istnienie jest bezcenne.


Przekaż 1 procent podatku na Greenpeace
11:39, kasia-greenpeace , Morza i Oceany
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Pomóż nam promować
naszego bloga.
Umieść ten banner na swoim
blogu lub stronie
internetowej.


Adres obrazka:
http://greenpeace.blox.pl/
resource/naratunek.jpg


Sukces naszej kampanii – a więc życie wielorybów i przetrwanie zagrożonych gatunków - zależy tylko i wyłącznie od osób, które popierają nasze działania! Potrzebujemy twojego wsparcia!

Przekaż 1 procent podatku na Greenpeace

Zostań naszym darczyńcą!

Dołącz do cyberaktywistów!


Kontakt:
oceany@greenpeace.pl

Patronem kampanii "Na ratunek wielorybom" jest: