Tej zimy japońska flota zamierza upolować ponad 1000 wielorybów. Połowy te to nic innego, jak krwawa rzeź pod pretekstem celów naukowych. Aktywiści Greenpeace będą robić wszystko aby ochronić te piękne zwierzęta. Jednak możemy zrobić coś jeszcze! Polska może stać się członkiem Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej i w ten sposób decydować o bezpiecznej przyszłości wielorybów.
Blog > Komentarze do wpisu
Aktywiści Greenpeace aresztowani – świat protestuje
Junichi Sato

Junichi Sato


Prawie 80 tys. osób z całego świata podpisało przez weekend apel do japońskiego rządu o uwolnienie dwóch aktywistów Greenpeace, zatrzymanych w piątek w związku z ujawnionym przez nich w maju br. skandalem korupcyjnym, dotyczącym nielegalnej sprzedaży mięsa wielorybów przez japońskich wielorybników.

Więcej na temat śledztwa Greenpeace tutaj:
http://www.greenpeace.org/poland/wydarzenia/wiat/greenpeace-ujawnia-skandal

Wczoraj sąd w japońskiej miejscowości Aumori zezwolił na zatrzymanie ich w areszcie przez kolejne 10 dni, bez postawienia zarzutów. Prawnik organizacji wniósł apelację, decyzja w tej sprawie zapadnie dziś.

Junichi Sato i Toru Suzuki zostali aresztowani podczas dużej akcji policyjnej, której elementem było przeszukanie japońskiego biura Greenpeace oraz prywatnych mieszkań ekologów. Obaj aktywiści od początku współpracowali z policją składając wyjaśnienia dotyczące tego jak weszli w posiadanie paczki z wielorybim mięsem, którą w postaci dowodu rzeczowego przekazali następnie prokuraturze.

“Aktywiści współpracują z policją i są skłonni złożyć wyczerpujące wyjaśnienia. Nie ma żadnego powodu żeby przetrzymywać ich w areszcie. Policja chce wykorzystać sprawę zatrzymania aktywistów do zastraszenia środowisk ekologicznych, przed zbliżającym się szczytem G8, który rozpoczyna się w Japonii w przyszłym miesiącu” – mówi Katarzyna Guzek, koordynatorka kampanii na rzecz mórz i oceanów. „W demokratycznym kraju nie ma miejsca na wykorzystywanie instytucji państwowych w celu zastraszania. Dwoje zatrzymanych aktywistów Greenpeace nie popełniło żadnego wykroczenia, powinni być jak najszybciej wypuszczeni na wolność.”

Polski Greenpeace uruchomił protest on-line w sprawie zatrzymanych ekologów skierowany do ambasadora Japonii w Polsce. W ciągu ostatnich 48 godzin apel podpisało prawie 2000 Polaków.

Działaj teraz!

  • Zażądaj podjęcia działań na rzecz uwolnienia akywistów Greenpeace niesłusznie aresztowanych w Japonii
poniedziałek, 23 czerwca 2008, joanna-greenpeace

Polecane wpisy

Pomóż nam promować
naszego bloga.
Umieść ten banner na swoim
blogu lub stronie
internetowej.


Adres obrazka:
http://greenpeace.blox.pl/
resource/naratunek.jpg


Sukces naszej kampanii – a więc życie wielorybów i przetrwanie zagrożonych gatunków - zależy tylko i wyłącznie od osób, które popierają nasze działania! Potrzebujemy twojego wsparcia!

Przekaż 1 procent podatku na Greenpeace

Zostań naszym darczyńcą!

Dołącz do cyberaktywistów!


Kontakt:
oceany@greenpeace.pl

Patronem kampanii "Na ratunek wielorybom" jest: