Tej zimy japońska flota zamierza upolować ponad 1000 wielorybów. Połowy te to nic innego, jak krwawa rzeź pod pretekstem celów naukowych. Aktywiści Greenpeace będą robić wszystko aby ochronić te piękne zwierzęta. Jednak możemy zrobić coś jeszcze! Polska może stać się członkiem Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej i w ten sposób decydować o bezpiecznej przyszłości wielorybów.
Blog > Komentarze do wpisu
Nowy statek japońskiej floty wielorybniczej

Społeczność międzynarodowa nawołuje Rząd Japonii do zakończenia polowań na wieloryby na Oceanie Południowym. W tym samym czasie flota wielorybnicza planuje budowę nowego statku- przetwórni, który pozwoli prowadzenie rzezi wielorybów przez następne dziesięciolecia.

Japoński przemysł rybacki wydaje gazetę Suisan Keizai, w której czytamy:

... ponieważ Nisshin Maru jest już bardzo wysłużony a jego chłodnie nie są dostosowane do ilości wielorybiego mięsa jakie planujemy transportować do Japonii w ramach projektów badawczych, planuje się budowę nowego statku. (...) Na początku 2007 roku na pokładzie Nisshin Maru wybuchł pożar, podczas którego zginął jeden z marynarzy. Podobne pożary miały miejsce na tym statku także w przeszłości.”

Japońska Agencja Rybołówstwa milczy na ten temat. Nic dziwnego. Na nowy statek z pieniędzy podatników trzeba będzie przeznaczyć miliardy jenów a większość Japończyków jest przeciwna wielorybnictwu. Biurokraci trzymają jednak plany w tajemnicy, najprawdopodobniej ujrzą one światło dzienne gdy będzie już za późno, żeby zmienić plany.

Obecny Nisshin Maru został zbudowany 20 lat temu za około 7 mld jenów (63 mln$). Na pokładzie może przewieźć nawet do 2 tys ton wielorybiego mięsa. Nowy będzie 2-3 razy większy. Jego budowa może kosztować nawet 21 mld jenów (188mln $) a na jego pokładzie będzie można przewieźć do 6 tys ton wielorybiego mięsa oczywiście „w celach naukowych”.

Napisz do premiera Japonii!

Możesz wysłać list do premiera Japonii, żeby powiedzieć mu, że budowa nowego statku to naprawdę zły pomysł.


czwartek, 13 grudnia 2007, kasia-greenpeace

Polecane wpisy

Komentarze
berserk22
2008/01/26 23:39:18
XXI wiek, wielorybów w morzach jak na lekarstwo - kompletnie im się rozjechała stalowa japońska logika. Czym im naprawde tak strasznie brakuje mięsa na rynku ?
Pomóż nam promować
naszego bloga.
Umieść ten banner na swoim
blogu lub stronie
internetowej.


Adres obrazka:
http://greenpeace.blox.pl/
resource/naratunek.jpg


Sukces naszej kampanii – a więc życie wielorybów i przetrwanie zagrożonych gatunków - zależy tylko i wyłącznie od osób, które popierają nasze działania! Potrzebujemy twojego wsparcia!

Przekaż 1 procent podatku na Greenpeace

Zostań naszym darczyńcą!

Dołącz do cyberaktywistów!


Kontakt:
oceany@greenpeace.pl

Patronem kampanii "Na ratunek wielorybom" jest: